Masaż: Oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki

MasażCo to jest masaż ?

Masażem nazywamy oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób. Masaż jest jedną z metod fizjoterapii.

Trochę historii

Wzmianki o stosowaniu masażu sięgają 5000 lat p.n.e. Właściwy rozwój masażu datuje się od czasów starożytnej Grecji. Masaż ten miał charakter higieniczny, i wykonywany był przez niewolników. W średniowieczu, masaż stracił znaczenie. Dopiero w XVI w. francuski lekarz Pare, po raz pierwszy zaczął stosować masaż jako oficjalną metodę leczenia. Rozwój masażu leczniczego nastąpił na początku XIX w. a znacząco przyczynił się do tego Per Henrik Ling, założyciel Centralnego Instytutu Gimnastycznego w Sztokholmie. Tam opracowany został system stosowania masażu w poszczególnych chorobach narządu ruchu. Późniejszy rozwój nauk medycznych, przyczynił się również do opracowania nowych metod masażu, stosowanego w leczeniu schorzeń internistycznych. Ten rodzaj masażu nazywamy masażem segmentarnym.

Masaż leczniczy:

  • Klasyczny masaż leczniczy polega na odpowiednim ułożeniu chorego i stosowaniu klasycznych technik masażu (głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wstrząsania i wibracji).
  • Specjalistyczny masaż leczniczy: masaż segmentarny,  masaż łącznotkankowy, masaż okostnowy, masaż izometryczny.
  • Masaż w środowisku wodnym: masaż podwodny, masaż wirowy, masaż natryskowy.
  • Masaż z wykorzystaniem urządzeń do masażu: masaż wibracyjny, masaż pneumatyczny, masaż synkardialny.

Kontrakt z NFZ

Umowa z NFZ

Realizujemy kontrakt z NFZ na
rehabilitację neurologiczną
i ogólnoustrojową.